عمر باتری لپ تاپ چقدر است؟

طول عمر باتری لپ تاپ چقدر است؟

باتری لپ تاپ چیست و چه عملکردی دارد؟

باتری لپ تاپ یک قطعه سبک و کوچک است که معمولا بر روی مادربرد سیستم قرار می‌گیرد. این قطعه نیروی برق را ذخیره می‌کند و به کمک باتری می‌توان زمانی که لپ تاپ به برق متصل نیست هم از آن استفاده نمود. باتری نیز یکی از مهمترین قطعات سخت افزاری لپ تاپ یا سیستم شما هستند، که کاربرد و عملکرد بسیار مهمی دارد.

باتری‌های لپ تاپ منبع تغذیه از راه دور برای انواع لپ تاپ هستند. درواقع آن‌ها لپ تاپ‌ها را بسیار متحرک و کاربردی می‌کنند. اگرچه لپ‌تاپ‌ها را می‌توان بدون باتری استفاده کرد، اما باید این را بدانید که در این صورت کارایی قابل توجهی را از دست می‌دهند. باتری‌های لپ‌تاپ در طول سال‌ها تکامل یافته‌اند تا بسیار کاربردی‌تر و بادوام‌تر از مدل‌های قبلی خود شوند.

در بیشتر موارد، باتری‌های لپ‌تاپ مدرن، باتری‌های لیتیوم یونی هستند. آن‌ها نسبت قدرت و کارایی که دارند، وزن خوبی دارند و از بسیاری از انواع باتری‌های قابل شارژ دیگر دوام بیشتری دارند. باتری‌های لپ تاپ ساخته شده از لیتیوم یون نیز هیچ اثر حافظه‌ای ندارند، به این معنی که برای شارژ کامل در دفعه بعد نیازی به شارژ کامل ندارند.

باتری لپ‌ تاپ‌های امروزی حدود هفت تا هشت ساعت دوام آورده و لپ تاپ را روشن نگه می‌دارند. زمانی که مدت زمان بسیاری از خرید لپ تاپ بگذرد قطعا باتری آن تحلیل رفته و قدرت قبل را ندارند در این صورت مدام باید لپ تاپ خود را به شارژ متصل نمایید بنابراین پیشنهاد می‌کنیم به هنگام خرید آنلاین لپ تاپ یا خرید حضوری، مدل باتری آن را در نظر داشته و به کیفیت آن توجه کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص افزایش طول عمر باتری لپ تاپ در ادامه این مقاله از سایت فروشگاه اینترنتی گودال همراه ما باشید.

عمر باتری لپ تاپ چقدر است؟

اما سوال مهم اینجاست عمر مفید باتری لپ تاپ چقدر است؟ شاید برایتان پیش آمده که در یک جلسه و یا کنفرانس مهم هستید و یا به دل طبیعت زده و با سیستم خود کار می‌کنید اما ناگهان باتری لپ تاپتان تمام شده و سیستم خاموش شود. اگر تجربه این را داشته باشید متوجه خواهید شد که به شدت آزاردهنده می‌باشد.

کارشناسان شرکت دل بر این باورند که باتری لپ تاپ مابین ۱۸ الی ۲۴ ماه عمر مفید خواهد داشت و شرکت و برندهای دیگر هم یک بازه برآورد می‌کنند اما باید بگوییم که عمر مفید باتری لپ تاپ قابل تشخیص نبوده و نمی‌توان یک بازه مشخص برای آن در نظر گرفت.

برخی کارشناسان معتقدند که عمر باتری لپ تاپ می‌تواند سه الی چهار سال باشد. اما خب نمی‌توان به این آمار و ارقام اکتفا کرد البته که طرز استفاده از لپ تاپ می‌تواند بر طول عمر آن نیز موثر باشد اگر به خوبی و درست از لپ تاپ خود استفاده کرده باشید قطعا طول عمر آن بیشتر خواهد شد در غیر اینصورت طول عمر آن کوتاه‌تر شده و آسیب پذیرتر خواهد شد.

کدام لپ تاپ‌ها بیشترین شارژ را نگه می‌دارند؟

لپ تاپ‌های گیمینگ طول عمر بیشتری داشته و معمولا تا 12 ساعت شارژ نگه می‌دارد به طور کلی اکثر لپ تاپ ها با مارک های مختلف عمر  و دوام باتری یکسانی دارند. هیچ تضمینی وجود ندارد که یک برند دارای عمر باتری بیشتری باشد و یا برندی دیگر طول عمر کمتر اما اگر لپ تاپ باکیفیت و با هزینه بالاتر در هر برنی را تهیه کنید قطعا طول عمر لپ تاپ هم بیشتر خواهد بود.

چند ترفند عالی برای افزایش عمر باتری لپ تاپ

اگر عمر باتری لپ تاپ شما به پایان برسد، می‌بايست همیشه آن را در شارژ نگه دارید. اگر هم بخواهید باتری آن را تعویض کنید، قطعا هزینه‌های زیادی را برایتان در بر می‌گیرد. به همین علت می‌بايست تا حد امکان از کاهش عمر باتری جلوگیری نمایید. چندین ترفند ساده وجود دارند که با انجام آن‌ها می‌توانید عمر مفید باتری لپ تاپ خود را افزایش دهید. در زیر این ترفندها را نام برده‌ایم:

  • خالی و پر کردن باتری

اینکه همیشه لپ تاپ شما در شارژ بوده و باتری آن کاملا پر باشد، کار اشتباهی است.  شرکت اپل بیان کرده است که حداقل ماهی یک بار باید لپ تاپ خود را از برق بکشید و اجازه دهید که کمی از شارژ باتری آن مصرف شود.  اما اینکه درصد شارژ لپ تاپ بسیار پایین بیاید نیز به هیچ عنوان توصیه نمی شود. به همین دلیل وقتی شارژ لپ تاپ  به ۵۰درصد می رسد باید دوباره آن را به شارژر متصل نمایید.

  • بستن اپلیکیشن ها

برای افزایش عمر باتری لپ تاپ خود اپلیکیشن‌های ران شده در پشت برنامه را که اضافه هستند و با آن کار نمی‌کنید حتما ببندید. برخی اپلیکیشن‌ها باتری خوار بوده و موجب کاهش عمر مفید باتری لپ تاپ شما می‌شوند. به‌ همین‌ علت سعی کنید هیچ اپلیکیشن اضافه‌ای را باز نگذارید تا بتوانید طول عمر لپ تاپ خود را افزایش دهید.

  • کم کردن نور صفحه

بالا بودن درصد نور صفحه لپ تاپ نه تنها به چشم شما آسیب وارد می‌کند، می‌تواند موجب کاهش عمر باتری سیستم نیز بشود. به همین علت تا حد امکان وقتی در حال استفاده از لپ تاپ خود هستید، حتما نور آن را کم کنید و متناسب با روشنایی روز آن را تنظیم نمایید.

  • خنک‌ نگه داشتن لپ تاپ

داغ شدن بیش از حد لپ تاپ می‌تواند موجب آسیب به آن شود پس برای اینکه باتری لپ تاپ شما عمر بیشتری داشته باشد، سعی کنید هر چند دقیقه یک بار به سیستم خود استراحت دهید تا خنک شود. نکته مهم دیگر اینکه از قرار دادن لپ تاپ بر روی بالش یا تشک خودداری کنید چون مجرای خروجی هوا در زیر لپ تاپ مسدود می‌شوند و سیستم نمی‌تواند گرمای اضافه را خارج کند. در نتیجه هوای گرم درون لپ تاپ حبس می‌شود و موجب کاهش عمر باتری لپ تاپ شما خواهد شد. پیشنهاد می‌کنیم از پایه خنک کننده لپ تاپ استفاده نموده و هنگام کار با آن لپ تاپ را روی پایه قرار دهید تا از داغ شدن بیش از حد لپ تاپ پیشگیری نماید.

خانم جاذب
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.